Scientific programme
Monday, May 22 | |
---|---|
10.00 - 12.00 |
Registration of participants, discussion |
12.00 - 13.50 |
Lunch |
13.50 - 14.00 |
Opening - Vít Vondrák |
|
Chairman: Zdeněk Strakoš |
14.00 - 14.45 |
Sivan Toledo: Efficient Algorithms for Evaluation of Matrix Polynomials |
14.45 - 15.30 |
Olaf Schenk: Highly Scalable Stochastic Estimator for the Retarded Green’s Function in Nanoelectronic Device Simulations |
15.30 - 16.00 |
Coffee break |
|
Chairman: Tomáš Kozubek |
16.00 - 16.30 |
Lukasz Szustak: Exploring the impact of multi- and manycore architectures on accelerating scientific applications |
16.30 - 18.15 |
6x contributed talks Jan Zapletal: Boundary element quadrature schemes for many-core architectures Sarah Ali Hassan: A posteriori error estimates for space and space--time Robin domain decomposition methods Jakub Kružík: PERMON: Quadratic Programming and Applications Václav Hapla: Spectral properties of the FETI gluing matrix explained by graph theory Martin Hanek: A three-level BDDC method for incompressible Navier-Stokes equations Jakub Šístek: Using OpenMP tasks for QR factorization in the PLASMA library |
19.00 |
Welcome Grill Party |
Tuesday, May 23 | |
07.00 - 09.00 |
Breakfast |
|
Chairman: Jakub Šístek |
09.00 - 09.45 |
Froilan M. Dopico: Global backward error analysis of polynomial eigenvalue problems |
09.45 - 10.30 |
Catherine Powell: Adaptive stochastic Galerkin FEM approximation: efficient error estimation and fast solvers |
10.30 - 11.00 |
Coffee break |
|
Chairman: Zdeněk Dostál |
11.00 - 11.45 |
Radek Tezaur: Reduced order models for direct and inverse acoustic problems |
11.45 - 12.40 |
3x contributed talks Zdeněk Strakoš: Mathematical structure of Krylov subspace methods preserved in finite precision computations Miroslav Tůma: Iteratively solved sparse linear least squares with some dense rows Radek Kučera: Preconditioning in algorithms for the Stokes flow with stick-slip conditions |
12.40 - 14.00 |
Lunch |
14.00 - 19.00 |
Networking time (trip to Wallachian Open Air Museum, hiking, or wellness) |
19.00 - 20.00 |
Dinner |
20.00 |
Poster session with short presentation per poster, refreshment |
Wednesday, May 24 | |
07.00 - 09.00 |
Breakfast |
|
Chairman: Miroslav Tůma |
09.00 - 09.45 |
Dalibor Lukáš: Parallel Boundary Element Methods in Space and Time |
09.45 - 10.30 |
Daniel Loghin: Domain Decomposition Preconditioners for Optimal Control of PDE |
10.30 - 11.00 |
Coffee break |
|
Chairman: Radim Blaheta |
11.00 – 11.45 |
Yousef Saad: Applications of trace estimation techniques in numerical linear algebra |
11.45 – 12.30 |
Erin Claire Carson: High performance Krylov subspace method variants and their behavior in finite precision |
12.30 - 14.00 |
Lunch |
|
Chairman: Radek Kučera |
14.00 - 14.45 |
Ludmil Zikatanov: Subspace Correction Methods: Theory, Practice, and Robustness |
14.45 - 15.30 |
Gerardo Toraldo: A two phase algorithm for solving double-sided simplex constrained quadratic minimization problem |
15.30 - 16.00 |
Coffee break |
|
Chairman: Vít Vondrák |
16.00 - 16.30 |
Lubomír Říha: ESPRESO library and its application to engineering problems |
16.30 - 18.15 |
6x contributed talks Radim Blaheta: Numerical solution of symmetric saddle point systems Simona Domesová: A Bayesian approach to the identification problem with given material interfaces in the Darcy flow Michal Béreš: Karhunen-Loéve decomposition of isotropic Gaussian random fields using a tensor approximation of autocovarience kernel Stanislav Sysala: Numerical and implementation aspects of elastoplastic problems and limit load analysis Karel Tůma: Deformation of a bovine eye Marco Viola: Sparse Poisson image restoration via iterative reweighted LS and 2-phase gradient projection methods |
19.00 |
Conference dinner |
Thursday, May 25 | |
07.00 - 09.00 |
Breakfast |
|
Chairman: Dalibor Lukáš |
09.00 - 09.45 |
Luca Frediani: A New Future for Finite-Element methods? Multiwavelets in Chemistry |
09.45 - 10.30 |
Kent-Andre Mardal: Operator Preconditioning with various applications to interstitial fluid flow |
10.30 - 11.00 |
Coffee break |
|
Chairman: Miroslav Rozložník |
11.00 – 11.45 |
Pavel Jiránek: Linear systems in dynamic multi-body simulations |
11.45 – 12.30 |
Stefan Ratschan: Verification Methods: Rigorous Results using Non-rigorous Computation |
12.30 - 14.00 |
Lunch |
14.00 - 17.00 |
Discussion, closing |